Lazy Eye

Handmade Vintage Inspired Clothing

Info

Tipy a triky

Malé černé – nesmrtelný zázrak. A klidně i v modré!
To, že každá žena potřebuje černé šaty s délkou kolem kolen, není fráze. Pomocí doplňků můžeme původně večírkový, poloformální oděv, proměnit na šaty do práce, divadla i ležérní procházku.
Přestože se mnoho žen bojí odklonit se od klasiky, univerzální barva je i antracitově šedá nebo temně modrá.
Stejnou klasikou jsou i červené šaty. Tady si ale musíme dát větší pozor na střih. Aby outfit nevyzněl lacině, nesmí odhalovat příliš. Také na doplňky musíme být opatrnější. Neškodí mít na mysli heslo Coco Chanel – než odcházíte, sundejte některý z doplňků, vždycky máte jeden navíc.
Nepostradatelným doplňkem, který sluší každému, jsou bílé perlové náušnice, rudá rtěnka a lak na nehty.
Dalším důležitým kouskem v šatníku je elegantní zimní kabát ideálně pod kolena – dáma by se měla vrátit k pravidlu, že by měl krýt šaty.
Stejně jako „malé černé“ jsou nezbytné jednoduché černé lodičky a kabelka či psaníčko. Žena by měla mít takový celý jeden variabilní kompletek. 

Dokonalé šaty začínají spodním prádlem!
Ženy, které vklouznou do klasických šatů, jsou nejprve okouzlené, jak dobře vypadají. Některé si ale nejsou jisté, zda do nich nemají velké břicho, vidí kalhotkami přepůlený zadek. To ale není vada šatů a často ani postavy!

Pod šaty ve stylu 40. a 50. let totiž určitě patří kalhotky do pasu! Stahují a přitom tvarují pas a na přiléhavých šatech vytvoří hladký povrch bez „faldíků“.
Do pasu musí být také punčocháče, aby nás neskříply v linii, která má být dokonalá. Ještě lépe poslouží výslednému efektu podvazkový pás (opět se musíme vyhnout bokové verzi). Lépe než na punčocháčích díky němu udržíme případný šev na silonkách na svém místě. Nad šev se vždy připíná poutko!
O tom, že padnoucí šaty snadno odhalí nepadnoucí podprsenku, se nemusíme zmiňovat. Všechny díly oblečení, ale k dokonalosti dotáhnout donedávna opomíjený a přitom naprosto zásadní kousek – kombiné. Pryč je éra, kdy nás matky či babičky děsily svými radami, co si pod šaty obléknout. Kombiné je nejen funkční, protože sjednocuje postavu a dovolí šatům volný pohyb a elegantní sklouznutí. Tlumí také případnou průsvitnost šatů. Navíc – dnešní kousky jsou sexy prádlem. Vyberte si takové, aby nevadilo ve výstřihu, nejlépe aby začínalo až pod podprsenkou a k ní ho dotahovaly pružné vsadky.
Překvapí vás, nakolik dokáže kombiné ještě vylepšit už tak dokonalé šaty! Určitě upotřebíte černé a tělové.

Šaty dělají (lepšího) člověka
Ne nadarmo byly džíny oděvem honáků krav. Nic proti nim, ale na způsobech lidem jistě nepřidají. Na tom, že šaty dělají člověka, prostě něco je. Skutečně ho tak trochu vedou – ve vypasovaném smokingu nebo korzetových šatech se nemůžete jen tak „rozkydnout“. Jednak si v elegantních šatech uvědomujeme, jak nevhodně to vypadá a v neposlední řadě to prostě ani nejde. Švy vás nepustí.
Jenže bezbřehé pohodlí, které nám umožňují trika a volné kalhoty, se podepsalo na tom, jak chodíme (proč tak sáhuješ – ptaly se nás matky), jak sedíme (jsi snad v hospodě?) a že se jako ženy nebo dokonce dámy ani moc necítíme.
Když dospějeme k tomu, že šaty mají něco do sebe (a je co se do nich převlékneme, dá nám to okolí znát), ani nevíme, jak se v nich pohybovat.

„Pro ty ženy, co jsou zvyklé na trika a oblečení z úpletu je dost velký nezvyk mít na sobě šaty, které jsou obepnuté. Navíc, když je ještě stáhneme páskem“ popisuje Hana Noble z Lazy Eye. „Já sama mám šaty, ve kterých nemůžu zvednout ruce nahoru, ale v padnoucím saku přece také nemůžete jezdit tramvají a držet se tyče nahoře! Sukně mě naučily chodit pidi krůčky a šaty si oblékám v pase tak upnuté, že se prostě nemůžu přejíst!“ směje se vždy elegantní bruneta s tím, že šaty se s pohodlím nevylučují, ale pro dokonalý vzhled se prostě někdy něco vydržet musí: „Samozřejmě, že šaty pro denní nošení jsou z velké části pohodlnější, ale rozvalit se na židli úplně nejde, nebo se to spíš ani nehodí. Navíc se tím zmačká sukně :-)“

Kudy do toho aneb jak se obléká žena?!
Je vám sukně malá přes zadek a boky? Možná se jen neumíte obléci, kalhotová éra nás naučila, oblékat se zespoda, ale to pro ženu není ta správná cesta.
Šaty a sukně se oblékají přes hlavu. Pokud máte třeba složitější účet, změňte svůj postup a nejprve vklouzněte do šatů. Stejně tak s make-upem. Pokud to nejde jinak, hladší vklouznutí do oděvu, aniž bychom ho ušpinily, zajistí hedvábný šátek. Dejte ho přes hlavu, aby make up a rtěnka neskončili na šatech (jde to špatně dolu a navíc by vás čekalo další převlékání!). A pozor, tak jako v životě – nic nejde silou – vytržený zip za to nestojí.

Šaty s mojí postavou?! Aneb: co komu
Máte postavu jako hruška? Skvěle! Budete vypadat jako bohyně, když obléknete šaty ve stylu 50. let. Zdůrazňují prsa, pas a boky (cigaretové střihy) anebo boky naopak skrývají (to umí kolové sukně)-

Nevyrostla jste z chlapecké postavy? Vysokým, sportovním postavám se širokými rameny a ženám, které nemají výrazný rozdíl mezi pasem a boky, velmi sluší střihy 40. let. Šaty jemně kopírují postavu, často mají zvýšený pas a přinabraný živůtek.

Připadáte si jako kulička! Ženám s postavou nazývanou jablko sedí střihy z pozdních 60. let. Áčkové šaty, které se od prsou rozšiřují a sukně končí nad koleny.

Co, aby to nebylo moc? Aneb jak na doplňky
K šatům pro denní nošení si vlastně můžete vzít cokoliv. Základem jsou jednoduché lodičky. U nich ale přemýšlejte o tvaru podpatku. Je možná překvapivé, že nejlépe vypadá varianta, která je také nejpohodlnější. Chybu neuděláte s tak zvanou kačenkou nebo decentně vytvarovaným podpatkem. Stejné je to s tvarem špičky – ten by neměl být ani moc kulatý ani moc špičatý.
Skvěle vypadají tenisky ve stylu Keds, balerínky, ale také oxfordky, penny lofers (mokasínky) nebo i sandálové dřeváčky.
Je dobré vědět, že právě boty dokončují – podtrhují kompletní outfit. Proto zkuste myslet na to, aby byly boty sladěné s šaty. Když nemůžeme ladit boty a šaty, musíme dát velký pozor na pásek a kabelku. Pro denní nošení k teniskám úplně postačí i plátěná taška nebo kabela z přírodní kůže.
Pokud toužíte po univerzálním (a v jednoduchých tvarech i nesmrtelném) kompletu, zvolte boty, pásek a kabelku z přírodní kůže.

Materiály pro dokonalé i líné ženy
Ve válečné a poválečné době se materiály buď syntetické (a tím pádem dost nepříjemné na nošení) nebo přírodní (jako hedvábí či bavlna, pohodlné, ale mačkavé).
Šaty ženám vydržely celé roku. Bylo to nejen univerzálními střihy a kvalitní ruční prací, ale i proto, že se oděvy nosily do čistírny nebo praly v ruce.
Jestli chceme dosáhnout stability barev a matriálu, musíme zvolit stejný model. Oproti vzorům věčné elegance máme ohromnou výhodu – dnešní syntetické materiály v sobě spojují výhody svých předchůdců i přírodních vzorů.

V čem nikdy nehřešit?
Když je na pozvánce napsaný dress code, tak držte se ho! Pokud se ho pokusíte obejít, je možné, že vás na akci nepustí. A jisté je, že se nebudete cítit výjimečně ale trapně.
A nezapomeňte: v elegantních šatech budete za dámu. Jako dáma ale musíte i přijít. Cesta na ples v péřové bundě nebo zimních kozačkách nepřipadá v úvahu. A přezuvkami v igelitce to jistě nevylepšíte!

Maturantka může ve svých šatech spojit dívčí vzhled s elegancí. Vhodně se obléci neznamená být trapná nebo usedlá. Ideální řešení nabízejí například šaty ve stylu 50. let s délkou sukně do půlky lýtek. Balancují mezi decentností a sexy vzhledem a vypadají skvěle při tanci.
Doprovod na maturitní ples – maminky, sestry a další, volí elegantní šaty s délkou minimálně o poloviny lýtek nebo rovnou dlouhé.
Pro maturitní vysvědčení jděte v jednoduchých, elegantních a hlavně nevyzývavých šatech. Stejná pravidla platí pro promoci, ale tady už můžeme být o něco slavnostnější. Chybu neuděláte ve střídmých šatech ve stylu 40. nebo 50. let. Vhodný je i kostýmek nebo kalhotový kostým ve stylu Marlene Dietrich.
Na významné rodinné události – křest, zásnuby, velkou oslavu jubilea – se budete nejlépe cítit v jednoduše vypadajících decentních šatech z luxusnějších materiálů (hedvábí, šifon, taft, žakár; čím starší, tím lepší materiál si můžete dovolit)
Podobně se oblékáme na svatbu v roli svědka, příbuzného nebo běžného hosta – nejen manželský pár může zazářit – oblečte krásné šaty pozitivních barev jakými jsou mentolová, růžová, modrá. V teplých měsících se nemusíme bát květinových vzorů, pruhů a puntíků.
Zajímavé a svěží barevné kombinace jsou šedá s růžovou, mentolová s krémovou.
Šaty komplikovaných střihů s délkou až na zem si můžeme užít v opeře. Do divadla postačí délka pod kolena. Dovolená jsou holá záda, rafinované výstřihy, tmavší barvy, černé nebo tmavě modré krajkové šaty, šaty s výšivkou. Častým materiálem pro společenské šaty je samet. Klasickým a nestárnoucím doplňkem perly. Na běžné divadelní představení jděte v koktejlkách, malých černých, kostýmu, třeba i kalhotovém.
Pokud jste pozvaní na vernisáž, vystačíte si s neformálním oblečením. V uměleckém prostředí se nikdo nepozastaví nad výstředností.
vánočního ale i firemního večírku záleží na udaném dress code. Šaty by měly odrážet, že se nejedná o běžnou událost, k tomu pomohou třeba zajímavé střihy. Více si můžeme dovolit u creativ tie. Zatímco black tie vyžaduje u pánů se smoking a u dam velkou (výjimečně malou) večerní róbu, creativ verze nám při zachování slavnostního rázu dovolí výstřednosti.
Naopak výstřelky je dobré opustit při pracovním pohovoru. Oblékáme decentní šaty konzervativních barev, Vhodné jsou tmavě modrá, šedá, černá, lahvově zelená. Kostým, elegantní sukně pod kolena s košilí.

Obecně platí, že dlouhé šaty patří na ples, do opery, velké společenské akce, předávání cen a podobně. Koktejlky můžeme vzít téměř kamkoliv jinam – do divadla, večírek, na večeři. Když zvolíme vhodné doplňky, hodí se na rande nebo procházku.
Na výrazné barvy si musíme dát pozor u formálních příležitostí typu pohovor, státní zkouška ale společenské příležitosti, kde nejsme v „hlavní roli“, typicky na svatbě a křtinách.

Tabulka velikostí

Tabulkové míry jsou míry tělesné. Nejedná se o míry oděvů. Rozměry jednotlivých oděvů se řídí jak základními tabulkami tělesných rozměrů, tak přídavky na volnost, typem siluety (viz. popis jednotlivých siluet) a designem.
U volných siluet počítejte s většími přídavky na volnost. Pokud šaty s volnou siluetou (převážně se jedná o košilové střihy jako jsou Agnes, Francesca, Debra, Dora, Judita, Nora, Vladimir a jiné nebo šaty s podkasaným živůtkem v pase na gumu jako jsou Carla, Garbo, Vladmir II a jiné) nechcete mít příliš volný, můžete zvolit menší velikost. Naopak pokud šaty s přiléhavou siluetou nechcete mít příliš přiléhavé, můžete zvolit větší velikost než je vaše tabulková velikost.

U šatů s kolovou nebo 1/2 kolovou sukní není třeba měřit obvod v sedu, sukně se od pasu rozšiřuje a neobepíná boky.
Pokud jsou vaše tělesné míry mezi dvěma tabulkovými velikostmi, doporučujeme zvolit raději velikost větší. Tato se dá úpravou oděvu přizpůsobit na vámi požadovanou velikost. My však úpravu oděvů nezajištujeme!

Při zjišťování vašich tělesných rozměrů musí být vaše tělo ve stoje v přirozené, klidné poloze, avšak vzpřímené. Při měření nezatahujte břicho, nenapínejte, nebo naopak nestahujte svaly. Pas měřte v neužším místě, pokud pod šaty nosíte stahovací spodní prádlo nebo speciální podprsenky, můžete se zmeřit v něm pro přesnější představu.

Základní konfekční velikosti – Dámská
plus mínus 2 cm v obvodu, pro výšku postavy cca 170 cm

  34/XS 36/S 38/M 40/L 45/XL
obvod hrudi 80 84 88 92 96
obvod pasu 63 67 71 75 79
obvod sedu 88 92 96 100 104
délka zad 40 41 41 41 42